Anemia zwana również niedokrwistością jest stanem chorobowym, w którym znacznie spada stężenie hemoglobiny i ilość czerwonych krwinek. Choroba to stwierdzana jest na podstawie nieprawidłowych wyników morfologii, najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest niedobór żelaza. Żelazo w organizmie człowieka spełnia bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim wpływa na poprawną pracę mózgu i serca. Pierwsze oznaki anemii to uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia, spadek kondycji organizmu, senność, problemy z koncentracją, wypadanie włosów, zwiększona łamliwość paznokci.
Niedokrwistość bezwzględnie trzeba leczyć, ponieważ wpływa ono na funkcjonowanie całego organizmu , może prowadzić osłabienia odporności i do wystąpienia poważnych chorób. Leczenie anemii wynikającej z niedoborów żelaza polega na uzupełnieniu niedoborów tego pierwiastka. Niestety preparaty lecznicze zawierające żelazo są bardzo trudno przyswajane przez organizm ludzki, dlatego warto pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety. Spożywane posiłki powinny zawierać zielone warzywa, buraki, podroby i czerwone mięs. Należy pamiętać, że żelazo znacznie lepiej wchłania się lepiej, gdy jest spożywane z produktami bogatymi w witaminę C.
Doskonałym uzupełnieniem wspomagającym leczenie anemii są naturalne produkty bogate w żelazo, mikro i makroelementy oraz witaminy. Jednym z najbardziej wartościowych preparatów stosowanych wspomagająco w leczeniu anemii to pierzga pszczela. W swoim składzie zawiera ona bardzo dobrze przyswajalne przez organizm człowieka żelazo, które z przewodu pokarmowego wchłaniane jest przez śluzówkę, bezpośrednio do krwi.
Wspomaganie leczenia z pomocą pierzgi pszczelej anemii wywołanej niskim poziomem żelaza w klinicznych za pomocą pierzgi pszczelej rozpoczął lekarz Leonawiczus. Eksperymentem objęto grupę dwudziestu osób. Było w niej dziewięcioro dzieci i jedenaścioro dorosłych. Dzieciom zaczęto podawać do 1/3 do ½ łyżeczki do letniej herbaty pomieszanej w proporcjach 1:1 z miodem. Porcja zależna była od wieku. W przypadku osób dorosłych była to jedna łyżeczka. Podawanie pierzgi odbywało się trzy razy dziennie przed posiłkami przez cały miesiąc. W międzyczasie chorzy na niedokrwistość nie otrzymywali żadnych leków czy też suplementów zawierających żelazo. Wyniki testu okazały się zdumiewające. Szóstka osób całkowicie wyzdrowiała. U pięciu zanotowano znaczną poprawę, a dziewięć osób nie zareagowało pozytywnie na terapię. U osób, które dobrze zareagowały na wspomaganie leczenia pierzgą, odnotowano wzrost czerwonych krwinek aż o 39,3%. Poziom hemoglobiny wzrósł średnio o 20,7%. Wyniki badania wskazują, że zarówno dzieci, jak i dorośli w ponad połowie przypadków przyjmując regularnie minimum przez miesiąc pierzgę pszczelą, są w stanie podnieść u siebie poziom żelaza, a co za tym idzie pozbyć się anemii! Pierzga pszczela wspomaga leczenie anemii.
Najsilniejszą na światowym rynku formą pierzgi jest jej liofilizowany koncentrat Bee Pearl, który jest zamknięty w wygodnych celulozowych kapsułkach. Wystarczy jedna kapsułka dziennie, aby zapewnić sobie taką samą dawkę pierzgi, jaką jest jej sucha 14 g forma. Jest ona również lepiej przyswajalna przez organizm ze względu na liofilizację, która dodatkowo wpływa na wchłanianie dobroczynnych składników, w tym żelaza.